ODBORNÝ DVOJMESAČNÍK ZAMERANÝ NA NAJNOVŠIE POZNATKY O VÝVOJI MOBILNÝCH PRACOVNÝCH STROJOV A O ICH APLIKÁCII V PRAXI

ELMIA Wood 2017


7. – 10. jún 2017, Jonkoping, Švédsko

Najväčší veľtrh lesného hospodárstva na svete bol v tomto roku vačší ako kedykoľvek predtým, a to výstavnou plochou aj počtom vystavovateľov. Elmia Wood sa koná raz za 4 roky a môžete si na ňom pozrieť a zoznámiť sa s najnovšími produktmi, službami, hi-tech technológiami a odbornými poznatkami v oblasti lesného hospodárstva.

Toto podujatie navštívil aj náš externý kolega a kamarát KUBO-SK. Plný očakávania a nadšenia sa vydal na ďalekú cestu do južného Švédska navštíviť najväčší európsky lesnícky veľtrh. Poskytol nám zujímavé postrehy, ktoré nás potešili: 

Výstava sa konala v tradičnom lesnom prostredí, čo umožnilo firmám ešte lepšie prezentovať svoje výrobky a najnovšie technológie. Po príchode na veľtrh nám prvý dojem pokazil silný dážď, každopádne nadšenie z množstva a veľkosti prezentovanej techniky bolo omnoho väčšie, a tak sme vykročili vpred po čiastočne rozmočených chodníkoch vytvorených z drevnej štiepky.

Celé podujatie bolo rozdelené do niekoľkých kategórií, každý, kto má niečo spoločné s lesom, si tu určite našiel to svoje. Mohli sme vidieť všetko od ručného lesníckeho náradia cez sadenice stromov, poľovníckych potrieb, štvorkoliek prispôsobených na lesnú prácu až po ťažkú lesnú techniku. Veľké množstvo strojov, ktoré len tak bežne nevidieť, so skúsenou obsluhou prilákalo zvedavých návštevníkov až na hranu bezpečnostnej zóny. Niektoré si mohli návštevníci vyskúšať, pre tých skúsenejších boli pripravené súťaže. 

Popri reálnej technike bola možnosť vidieť a vyskúšať si aj rôzne trenažéry, kde čiastočný interiér kabíny bol prepojený s počítačovou obrazovkou. Z toho mali najväčšiu radosť najmä mladšie ročníky. Popri lesnej technike sa tu našlo aj niečo čisto stavebné, ako napríklad kolesové nakladače, pásové a kolesové rýpadlá, ako inak, ak nie s naklápacími rotátormi a rôznym príslušenstvom, ako je to vo Švédsku bežné. Pri nákladných autách na prepravu dreva sa bolo taktiež načo pozerať.

Rôzne vychytávky a vylepšenia, o ktorých sa našim šoférom ani nesníva, pretože čo je vo Švédsku štandard, je v našich končinách veľmi nadštandardná výbava, ktorú málokto zaplatí.

Na exkluzivite veľtrhu pridával fakt, že väčšina vystavovaných strojov bola neustále v pohybe a v pravidelných intervaloch tak prezentovali všetky svoje prednosti a odlišnosti od konkurencie.

Z našich zemepisných šírok sa prezentovali české firmy Strojírna Novotný a TATRA TRUCKS, ktorá prezentovala najnovšiu Tatru Phoenix z limitovanej edície Präsident na odvoz krátkeho dreva.

Týmto sa naša dvojdňová návšteva končí, odchádzame, aj keď premočení, ale inšpirovaní a obohatení o nové skúsenosti a zážitky. Videoreportáž z veltrhu môžete nájsť na adrese https://www.youtube.com/c/KUBO-SK